Lithium zapomniany pierwiastek [Lithium the Forgotten Element]
Stabilizator nastroju, antydepresant i sojusznik zdrowego mózg [Mood Stabilizer, Antidepressant, and Ally of a Healthy Brain]
Failed to add items
Add to basket failed.
Add to wishlist failed.
Remove from wishlist failed.
Adding to library failed
Follow podcast failed
Unfollow podcast failed
£0.00 for first 30 days
Buy Now for £3.99
No valid payment method on file.
We are sorry. We are not allowed to sell this product with the selected payment method
-
Narrated by:
-
Dr. Renata Zarzycka
About this listen
Mimo, iż lithium jest pierwiastkiem śladowym, okazuje się on wszechobecny w przyrodzie i bardzo ważny dla zdrowia organizmu człowieka. Lit występuje w niewielkich ilościach w wodach gruntowych (tylko na pewnych terenach), a od jego stężenia w danej lokalizacji, może zależeć nastój jej mieszkańców. Znajduje się on również w niektórych warzywach, w stężeniu większym lub mniejszym w zależności od szerokości geograficznej, a nawet od pory dnia czy nocy.
Naukowcy udowodnili, że lit zawarty w wodzie morskiej oraz w soli kamiennej lub morskiej, ma spore znaczenie dla organizmu człowieka - szczególnie dla mózgu i układu nerwowego. Jako sojusznik mózgu, wspomaga stabilizację nastroju i jest antydepresantem. Polecany jest w diecie w przypadku chorób umysłowych, m.in. w chorobie dwubiegunowej (AChD), w ADHA, w autyzmie czy też w innych chorobach psychicznych, jak też w chorobie Alzheimera (lit zapobiega fosforylacji białka tau występującego prawie wyłącznie w komórkach nerwowych) i Parkinsona oraz w SM (stwardnienie rozsiane).
Lit jest potrzebny do zachowania płodności, jest ważny w pierwszych etapach rozwoju zarodka. Jego niedobór może przyczyniać się do niskiego wzrostu u dzieci a nawet do zahamowania go. Lit ma też swój współudział w procesach trawienia i przyswajania składników pożywienia. Bierze udział w transportowaniu witamin B12, B8 i B9 do komórek. Już małe dawki litu przynoszą masę korzyści i są całkowicie bezpieczne. Większe dawki nie są zalecane. Stąd najbezpieczniejsze jego formy powinny pochodzić ze źródeł naturalnych, czerpane z wody i pożywienia.
Please Note: This audiobook is in Polish.
©2024 Renata Zarzycka (P)2024 Renata Zarzycka